BA50DD0WT IC REG LINEAR 5V 2A TO220FP-5 Rohm Semiconductor
Sanhuang electronics (Hong Kong) Co., Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Rohm Semiconductor
Model Number : BA50DD0WT
MOQ : 1
Price : Based on current price
Payment Terms : T/T
Supply Ability : In stock
Delivery Time : 3-5 work days
Packaging Details : anti-static bag & cardboard box
Output Configuration : Positive
Output Type : Fixed
Number of Regulators : 1
Voltage - Input (Max) : 25V
Voltage - Output (Min/Fixed) : 5V
Voltage - Output (Max) : -
Voltage Dropout (Max) : 0.7V @ 2A
Current - Output : 2A
Current - Quiescent (Iq) : 120 µA
Current - Supply (Max) : -
PSRR : 55dB (120Hz)
Control Features : Enable
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Mounting Type : Through Hole
Package / Case : TO-220-5 Full Pack
Supplier Device Package : TO-220FP-5
Contact Now
Product Details
Description
Standard Fixed Output LDO Regulators are low-saturation regulators, available for output s up to 2A / 1A. ROHM has a wide output voltage range and package lineup with and without shutdown switches. This IC has a built-in over-current protection circuit that prevents the destruction of the IC due to output short circuits, a thermal shut-down circuit that protects the IC from damage due to overloading and an over-voltage protection circuit that protects the IC from surges generated in the power supply line of the IC.
Features
1) Maximum output current : 2A (BA□□ DD0),1A(BA□□ CC0)
2) ± 1% highly accurate output voltage (BA□□ DD0)
3) Low saturation with PNP output
5) Built-in thermal shutdown circuit for protecting the IC from damage due to overloading
7) TO220FP and HRP5 packaging (BA□□ DD0) ,TO220FP and TO252 packaging(BA□□ CC0)
Applications
Specifications
Attribute Attribute Value
Manufacturer ROHM
Product Category Linear Voltage Regulators
Series BA50DD0WT
Packaging Tape & Reel (TR)
Unit-Weight 0.105822 oz
Mounting-Style Through Hole
Mounting-Type Through Hole
Output-Type Fixed
Voltage-Input Up to 25V
Number-of-Outputs 1 Output
Current-Output 2A
Voltage-Output 5V
Regulator-Topology Positive Fixed
Voltage-Dropout-Typical 0.45V @ 2A
Number-of-Regulators 1 Regulator
Current-Limit-Min -
Pd-Power-Dissipation 2 W
Maximum Operating Temperature + 125 C
Operating temperature range - 40 C
Output-Voltage 5 V
Input-Voltage-MAX 25 V
Output-Current 2 A
Input-Voltage-MIN 3 V
Load-Regulation 200 mV
Voltage-Regulation-Accuracy 1 %
Package-Case TO-220-5
Dropout-Voltage 0.3 V at 1 A
Dropout-Voltage-Max 700 mV
Line-Regulation 50 mV
Descriptions
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 2A TO-220FP-5
LDO Voltage Regulators 5 5V
Wholesale BA50DD0WT IC REG LINEAR 5V 2A TO220FP-5 Rohm Semiconductor from china suppliers
BA50DD0WT IC REG LINEAR 5V 2A TO220FP-5 Rohm Semiconductor Images